Nowi stali lektorzy w naszej diecezji, a w ich gronie nasza parafianka pani Anna Jakubowska

W niedzielę Słowa Bożego biskup legnicki Andrzej Siemieniewski ustanowił 10 lektorów stałych. W tym gronie jest 6 mężczyzn i 4 kobiety. Uroczystość miała miejsce w Domu Słowa podczas nabożeństwa Słowa Bożego. Do tego dnia kandydaci przygotowywali się przez 3 lata w ramach Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej oraz Szkoły Stałego Lektora i Akolity. Jak podkreśla ks Mariusz Majewski, liturgista, w tym czasie kandydaci zgłębiali tematy liturgiczne, biblijne oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych. – Ustanowienie kobiet lektorami stałymi to nowość nie tylko w naszej diecezji, ale także w Polsce i w całym Kościele. To dokonuje się na mocy zmian wprowadzonych przez Papieża Franciszka, które dotyczą kan. 230 § 1 KPK, otwierających drogę do posług lektoratu i akolitatu dla kobiet. Jest tam mowa o tym, że świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone dekretem konferencji biskupów, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity – wyjaśnia ks. Majewski.

Lektorami stałymi zostali ustanowieni: Tomasz Kotwas, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych; Daniel Kwaśniewski, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy; Jan Lewandowski, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy; Sebastian Małgorzewicz, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie; Tomasz Plicha, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie; Paweł Sumliński, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węglińcu; Anna Beńko, parafia pw. Trójcy Świętej w Legnicy; Joanna Fryga, parafia pw. Trójcy Świętej w Legnicy; Anna Jakubowska, parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze; Elżbieta Kuczerawa, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica