Rekolekcje Adwentowe ze św. Michałem Archaniołem

Rekolekcje adwentowe - nawiedzenie  figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.

W dniach 11 - 14 grudnia odbyły się rekolekcje adwentowe. W tym roku były to szczególne rekolekcje.  W niedzielę podczas mszy św. o godz. 11 przywitaliśmy uroczyście figurę, a następnie w procesji i asyście Gwardii MBM figura została wprowadzona do kościoła. Ksiądz proboszcz udekorował Michała Archanioła koroną i Książę wojska niebieskiego stanął na postumencie przy ołtarzu.

Księża Michalici, posługujący na Gargano przychylając się do próśb  płynących z Polski powierzyli wierną kopię tej figury, która znajduje się w Świętej Grocie. Od tej pory figura peregrynuje po Polsce a  Święty Michał Archanioł  wyciąga swój zwycięski miecz do walki ze złym duchem, który zagraża ludzkości.

W niedzielę podczas wygłoszonej nauki rekolekcyjnej o. Janusz przybliżył nam z  Biblii historię królowania Michała Archanioła największego z aniołów a zarazem Wielkiego Księcia niebieskiego, który posłuszny woli Stwórcy stał się przywódcą niebiańskich zastępów w przeciwieństwie do tych aniołów , którzy zbuntowali się przeciw Bogu Stwórcy.

Poznaliśmy też historię królowania Św. Michała na Górze Gargano z V wieku wiążącą się z objawieniami Archanioła. Około roku 490 dowódcy miejscowych wojsk zaginął  na górze najdorodniejszy byk ze stada . Gdy ten w poszukiwaniach u szczytu góry odnalazł go klęczącego u stóp groty wystrzelił do niego strzałę z łuku, która zawróciła i raniła strzelającego. Gospodarz poinformował o tym wydarzeniu biskupa św. Wawrzyńca, który zarządził post i trzy dni modlitwy. Ostatniego dnia biskupowi objawił się św. Michał Archanioł przemawiając słowami: "Ja jestem Archanioł  Michał , stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem... Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie... Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane." Św. Wawrzyniec zwlekał z poświęceniem groty ponieważ góra była niedostępna , ale podczas kolejnych  wydarzeń  oblężenia Sipontu i cudowne zwycięstwo nad wojskami germańskimi sprawiło że biskup postanowił poświęcić grotę. Kiedy udał się w góry usłyszał cudowne anielskie śpiewy z groty  i wtedy zdecydował poprosić papieża o radę. Ten potwierdził autentyczność objawień.

 Św. Wawrzyńcowi kolejny raz objawił się Książę wojska niebieskiego mówiąc: "Zaniechaj myśli poświęcenia groty ja wybrałem ją na swoją siedzibę i  już ją poświęciłem razem z moimi  aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie  dla ludu Najświętszą ofiarę i zobaczycie jak sam poświęcam świątynię".

Podczas odbywających się rekolekcji nie zabrakło modlitw przy figurze. O. Janusz przewodniczył  modlitwom przed każdą mszą świętą. O godz. 15   prowadzona była koronka, o 21 dzień kończył uroczysty apel. W poniedziałek po mszy św. o godz. 18 mogliśmy zobaczyć film a we wtorek każdy wierny miał możliwość skorzystania z  sakramentu pokuty. Także  we wtorek po mszy był wieczór uwielbienia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie. W każdym czasie o. Janusz święcił przedmioty kultu religijnego oraz szkaplerze dla osób które pragnęły przyjąć szkaplerz Archanioła Michała i wstąpić w szeregi bractwa. W środę na mszy świętej o godz.  9 pożegnaliśmy figurę, która peregrynuje po szlakach polskiej ziemi. My natomiast umocnieni w zawołaniu Archanioła Michała" Któż jak Bóg" odkrywajmy naszego Pana trwajmy  w modlitwie i  przenieśmy się  razem z wojskiem anielskim z Groty Gargano do groty w Betlejem i oczekujmy  Narodzenia Pana  Jezusa w naszych sercach.

Artykuł: Anna Mysona, fot. Czesław Mysona