Pielgrzymka patriotyczno-religijna: Morawy - Mariazell - Wiedeń 9–12 IX 2023 r.

Po raz kolejny Akcja Katolicka z naszej parafii zorganizowała wyjazd na Morawy i do Wiednia. W pierwsze dwa dni gościliśmy w parafii Strażnice na Morawach, gdzie posługuje ks. Łukasz z zakonu pijarów, a jego rodzice są naszymi parafianami. Ks. Łukasz przywitał nas w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przedstawił nam rys historyczny kościoła oraz, krótką wzmiankę o miejscowości. Następnie została odprawiona Msza św. której przewodniczył nasz ks. proboszcz. Po liturgii udaliśmy się do centrum, gdzie obserwowaliśmy barwny korowód rozpoczynający Festiwal Wina. Należy podkreślić, że żywe tradycje ludowe, stroje, orkiestry, tańce i przyśpiewki przekazywane są tutaj z pokolenia na pokolenie. Warto zauważyć, że ten barwny pochód w większości stanowiła młodzież, dorośli a także matki z malutkimi dziećmi w wiklinowych wózeczkach. Na rynku uczestniczyliśmy w występach poszczególnych zespołów z okolicznych miejscowości. Wieczorem udaliśmy się na Słowację na nocleg do miejscowości Skalica. Część z nas udała się na wieczorny spacer po miejscowości oglądając przepiękny Rynek.

Drugi dzień rozpoczęliśmy udziałem w sumie parafialnej w Strażnicy. Mieliśmy okazję zobaczyć jak żywa jest wiara na Morawach. Pełny kościół wiernych, gromki śpiew oraz bardzo dużo małych dzieci, które dało się zauważyć, jak po zakończeniu mszy podchodziły na błogosławieństwo do księdza. 

Następnie udaliśmy się do imponującego zespołu pałacowo – parkowego w miejscowości Lednice-Waltic wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzaliśmy reprezentacyjny pałac, oranżerię oraz ogromne założenia parkowe. Po obiadokolacji udaliśmy się do miejscowości Petrov, która słynie z małych, białych ozdobionych ornamentami piwniczek win. Tam spędziliśmy wieczór degustując wina, poznając proces produkcji oraz sposób przechowywania win.

Kolejny dzień to czterogodzinny przejazd do malowniczej miejscowości Mariazell położonej  na wysokości 860 m n.p.m. pośród otaczających Alp. W samym sercu miejscowości  znajduje się narodowe sanktuarium maryjne z cudownym wyrzeźbionym w drewnie lipowym wizerunkiem Maryi trzymającej na kolanach Dzieciątko Jezus. Tutaj pielgrzymują nie tylko Austriacy, Czesi i Węgrzy, ale również Polacy. Krótką wzmiankę historyczną przedstawił nam rezydujący w sanktuarium polski ksiądz ze zgromadzenia księży  Pallotynów. Po Mszy św. udaliśmy się do Wiednia, gdzie odbyliśmy długi spacer z przewodniczką po centrum.

W ostatnim dniu po śniadaniu, zwiedzaliśmy przepiękny Schonbrunn – letnią rezydencję Habsburgów. Podziwialiśmy zespół parkowy u którego szczytu znajduje się fontanna Neptuna i Glorietta. Następnie przejechaliśmy na wzgórze Kahlenberg, realizując patriotyczną część naszego wyjazdu. W 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej  uczestniczyliśmy we Mszy świętej z tej okazji. Również modliliśmy się w  intencji, w której sprawował liturgię ks. proboszcz, a mianowicie to rocznica 25 sakry biskupiej bpa Stefana Cichego, dziękując za Jego posługę w naszej diecezji i wypraszając potrzebne łaski w dalszym życiu.

Po zakończeniu Eucharystii uczestniczyliśmy w przepięknym wykładzie historycznym dotyczącym odsieczy. Na wielu naszych twarzach można było zobaczyć kręcące się łzy. Po zakończeniu prelekcji popatrzyliśmy z tarasu widokowego na przymglony Wiedeń, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z flagą Polski i Jeleniej Góry. W drodze powrotnej dopełnieniem naszego wyjazdu był wysłuchany wykład prof. Jerzego Szaniawskiego na temat obrazu Jana Matejki „Odsiecz Wiedeńska”.

Dodatkową atrakcją w drodze powrotnej, która była nieprzewidziana z racji zepsutego autokaru to zwiedzanie miasteczka Mikulov. Pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy nad ranem do Cieplic.

Myślę, że w naszej pamięci na długo pozostaną wrażenia z tych przepięknym miejsc.  ZAPRASZAMY na szlaki pielgrzymkowe w przyszłym roku.

opr.: Anna Mysona; foto ks. Mariusz Majewski