Stowarzyszenie Święta Matki

Stowarzyszenie Święta Matki

 

Przewodniczący pan Zbigniew Ładziński, zastępca pani Janina Warchoł. Z pomysłu i inicjatywy proboszcza ks. Józefa Steca w 1988 r. obchodzono pierwsze parafialne Święto Matki. Wtedy grupa osób aktywnych nazwała siebie Społecznym Komitetem Święta Matki. Pierwszym przewodniczącym był, już dzisiaj świętej pamięci, pan Michał Leszczyński. Od samego początku celem było uszanowanie i wdzięczność dla matek za ich macierzyństwo. Cieplicka idea Święta Matki podkreślała równowagę w praktyce chrześcijańskiej między miłością Boga i miłością człowieka, jak również równość w kulcie złożonym Matce Bożej i matce ziemskiej. To społeczne Święto Matki było też okazją do uroczystej zbiórki finansów na budowę nowego kościoła w Cieplicach, głównie przez loterię fantową, a także inne formy. Każdego roku w ostatnią niedzielę maja obchodzimy Święto Matki w Cieplicach. Gościliśmy ks. kardynała Gulbinowicza, biskupa Tadeusza Rybaka, biskupa Stefana Cichego, biskupa Józefa Zawitkowskiego, a ostatnio biskupa Ignacego Deca. W tym roku minęło już 27 lat naszego świętowania miłości do matki ziemskiej, jako dar do Matki Bożej, patronki parafii. Od 2 lat mamy zarejestrowane w sądzie Stowarzyszenie Święta Matki. Liczy ono 40 członków zwyczajnych i 60 sympatyków. W naszym bogatym programie, który liczy 3 dni uczestniczy około 5 tysięcy ludzi z miasta i okolicy. Zapraszamy ciekawych ludzi z autorytetem moralnym ze świadectwem kultury chrześcijańskiej, a także doświadczeniem miłości małżeńskiej i rodzinnej. W miesiącach jesiennych organizowany jest zbiorowy wyjazd członków Stowarzyszenia do ośrodków wypoczynkowych nad morzem. Są też ciekawe spotkania opłatkowe i wielkanocne. Opiekunem duchowym jest ks. proboszcz Józef Stec.

Sprawozdanie przygotowała Joanna Warchoł