Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia

Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia

 

Z inicjatywy naszego księdza proboszcz w roku 2003 przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego utworzono oddział Straży Grobu Pańskiego, który miał pełnić straż przy Bożym Grobie w okresie Triduum Paschalnego. Oddział liczył zaledwie kilku gwardzistów, którzy pełnili straż w wypożyczonym wówczas umundurowaniu. Miało to być jednorazowe przedsięwzięcie dla uzupełnienia scenografii grobu Pańskiego. Zrealizowana inicjatywa spotkała się z wieloma pochwałami Parafian jak i samych uczestników straży, którzy postanowili sformować stały oddział Straży Grobu Pańskiego pod nazwą Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia.
W chwili obecnej Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia liczy 15 członków Straży Grobu Pańskiego i pełni wartę przy Bożym Grobie w okresie Wielkanocnym oraz uświetnia wiele uroczystości parafialnych w ciągu roku, jak również bierze udział w świętach państwowych (rocznica Konstytucji 3 maja, święto Niepodległości 11-go Listopada). Od kilkunastu lat w III niedzielę Wielkanocną Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia bierze udział w Podkarpackiej, a zarazem Ogólnopolskiej Paradzie Straży Wielkanocnych zwanej „ Turkami", jako jedyna grupa z terenu zachodniej Polski. Mundury, w których dzisiaj występują gwardziści zostały uszyte z funduszy parafii oraz samych gwardzistów i są własnością parafii. Dzięki zaangażowaniu samych gwardzistów jak i pomocy niektórych parafian zostały wykonane repliki broni palnej, które dopełniają wystrój umundurowania.