ŚWIĘTO MATKI

30 lat u Matki Bożej Miłosiernej

Uroczystości Święta Matki obchodzone od 30 lat zostały zainicjowane przez proboszcza Parafii księdza dr Józefa Steca w trakcie budowy kościoła i co roku przyciągają niezmiennie rzesze parafian z Cieplic, gości z sąsiednich miejscowości, a także gości specjalnych z przedstawicielami władz samorządowych, wojewódzkich, posłów oraz przedstawicieli władz państwowych. Mieliśmy zaszczyt gościć m.in.; Elżbietę Rafalską - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Elżbietę Witek, Marzenę Machałek - Wiceministra MEN. Początki i warunki  były skromne, ale zawsze można było liczyćna oddanych ludzi. Dużym wsparciem dla ks. Józefa Steca była mama Maria, która dodawała sił w trudnych momentach, a także często gotowała posiłki dla wszystkich przychodzących do pracy i pomocy. Z roku na rok festyn zataczał coraz szersze kręgi. Olbrzymia i niesłabnąca popularność tego Święta jest efektem wielomiesięcznych przygotowań organizacyjnych związanych z pozyskiwaniem ciekawych osobowości i tematów na sesje naukowe , artystów oraz różnorodnych zespołów muzycznych, orkiestr dętych, utalentowanych dzieci i młodzieży stanowiących kulturalne uatrakcyjnienie wszelkich realizowanych przedsięwzięć i projektów.

W 2013 roku powstało Stowarzyszenie Święta Matki, którego prezesem został Zbigniew Ładziński od lat współpracujący z księdzem proboszczem. Pojawiły się dodatkowe możliwości rozszerzania atrakcji  programowych Święta Matki poprzez pozyskiwanie funduszy w ramach różnych projektów od Fundacji KGHM Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Dolny Śląsk, PGE czy też Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promujemy profilaktykę zdrowotną organizując wykłady o tematyce zdrowotnej. W kręgu naszych zainteresowań znajduje również miejsce problematyka ekologiczna, a także propagowanie rodzinnego spędzania czasu wolnego z nastawieniem na rekreację i sport. Na podkreślenie zasługuje znaczące zaangażowanie ludzi biorących udział podczas przygotowań i realizacji wszystkich etapów uroczystości w ramach wolontariatu. Pozyskujemy także sponsorów zewnętrznych, którzy wspierają wydatki
na fanty do loterii i na nagrody dla uczestników organizowanych konkursów, występów i rozgrywek sportowych. Wśród najbardziej zaangażowanych należy wymienić: Jelenia Plast, Jelcar Fiat, Darmowe Noclegi, PM Poland, CPU-ZETO, SOFRA-Instytut Zdrowia Mielno-Karpacz, OMEGA PPHU Jelenia Góra, Sim Jelenia Góra, Uzdrowisko Cieplice, R.A.G.Lubin.

Święto Matki 2018 ponownie potwierdziło celowość podejmowania działań, mających za zadanie podkreślenie roli i znaczenia  matki i rodziny, która jest przyszłością całego społeczeństwa. Zostało objęte  Honorowym Patronatem przez panią Agatę Kornhauser-Dudę, reprezentowaną przez kapelana Prezydenta Andrzeja Dudy, księdza prałata Zbigniewa Krasa. W programie ujęte zostały działania związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dniach 26 i 27 maja 2018r tradycyjnie całe rodziny uczestniczyływ przygotowanych dla nich atrakcjach . W siedzibie Filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze odbyła się sesja naukowa o tematyce patriotycznej, podczas której zaprezentowano wykłady „Od Bogurodzicy do Hymnu Narodowego”- Ivo Łaborewicz oraz „Zapomniany wieszcz-prorok Niepodległości Zygmunt Krasiński” przygotowany przez prof. zw. dr  hab. Henryka Gradkowskiego. Całość zakończyły występy dzieci z Przedszkola Zaczarowany Parasol i SP Nr 6 w Jeleniej Górze. W sobotnie popołudnie Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze był  miejscem wzruszającego koncertu pieśni patriotycznych
 w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Alana Urbanka. Wielkie podziękowania należy również skierować pod adresem zespołu instrumentalno-wokalnego „Promyki Krakowa” pod kierunkiem Romany Krzemień, który przedstawił bogaty repertuar patriotyczny  dla młodzieży „Droga do Niepodległości. Niedzielny Festyn rozpoczął się od uroczystego „Marszu Niepodległości”. Z Placu Zdrojowego na Plac Kościelny szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta gminy Tryńcza, Marżonetki, Straż Grobowa Turki. Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, dzieci i młodzież z Przedszkola Nr 14 oraz SP Nr 3 w Jeleniej Górze, a także mieszkańcy.
Na placu kościelnym orkiestry i Marżonetki dały pokaz musztry paradnej a członkowie Gwardii Matki Bożej wraz z małżonkami zatańczyli poloneza. Po mszy koncelebrowanej pod przewodnictwem i z homilią Jego Ekscelencji ks. bp Antoniego Długosza rozpoczęły się występy, loteria fantowa, zabawy dla dzieci i inne atrakcje dla uczestników festynu. Dużym zainteresowaniem i aplauzem publiczności cieszyły się występy Podgórzan, Wesołej Lwowskiej Fali, „Promyczków Dobra” z Nowego Sącza i Macieja Wróblewskiego.
W podzięce za zaangażowanie osobiste i wkład pracy wolontariuszy, wsparcie sponsorów, tradycyjnie wręczono Oskary „Święta Matki” osobom szczególnie zasłużonym w okresie 30 lat trwania Święta. Równolegle z występami odbywały się rozgrywki  sportowe i zabawy rodzinne pod kierunkiem Ireneusza Taraszkiewicza- MOS w Jeleniej Górze, przyciągając zainteresowanie ponad 150 zgłoszonych uczestników i wielu rodzin. Przeprowadzono gry i zabawy rekreacyjne dostosowane do wieku i możliwości fizycznych dzieci, mini koszykówkę dla zespołów, a także „Streeball”- baw się koszykówką z mamą i tatą. Uczestniczyło 40 drużyn młodzieżowych z miasta i regionu. Każdemu uczestnikowi zapewniono ciepły posiłek i zimne napoje. Wszyscy uczestnicy indywidualni, zespołowi i rodziny otrzymali pamiątkowe medale, koszulki, opaski i inne cenne nagrody. Dużą popularnością cieszyła się tradycyjnie loteria fantowa oraz Wielka Gala Szczęśliwego Losu od Przyjaciół Święta Matki, czyli losowanie upominków specjalnych ufundowanych przez sponsorów zewnętrznych Pobyt całych rodzin przez długi czas na Festynie był możliwy dzięki zapewnieniu przez organizatorów zimnych napoi, dostępności do punktów gastronomicznych, miejsc zabaw dla dzieci m.in. dmuchany zamek. Nie do przecenienia jest praca ponad 60 wolontariuszy, którzy obsługiwali stoiska loteryjne, sprzedawali losy, dbali o porządek na placu kościelnym, służyli pomocą uczestnikom Festynu, dbali o zaproszonych gości oferując noclegi, dekorując plac kościelny, dokumentując przebieg projektów. Oceniamy, że w tym roku przybyło do nas około 6 tysięcy ludzi, chętnych do spędzenia czasu wraz z rodziną.

            Stowarzyszenie Święta Matki składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego świętowania Jubileuszowego 30. Święta Matki, szczególne podziękowania dla sponsorów, artystów, ludzi dobrej woli oraz sponsorów strategicznych.

 

Joanna Warchoł – Viceprezes Stowarzyszenia Święta Matki