Gwardziści na Podkarpaciu

W niedzielę 15 kwietnia w Majdanie Zbydniowskim można było podziwiać oddziały Turków, czyli straży grobowych z całej Polski. Turki to przekazywana od pokoleń tradycja wielkanocna, której początki sięgają XVII wieku, ale też niezwykły zwyczaj, z którego wciąż słynie ten region.

Gwardia Narodowa imienia Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego - Gospodarze 15. Ogólnopolskiej Parady Straży Wielkanocnych świętowali 200-lecie utworzenia formacji. Tak, jak na początku, tak i dziś chętnych do wstąpienia w jej szeregi jest więcej niż mundurów. Umundurowanie turków jest bardzo różne. Najczęściej to mieszanka przedwojennych mundurów wojskowych i strojów ludowych. Ale bywają też bardziej egzotyczne, nawiązujące na przykład do armii starożytnego Rzymu albo jak w przypadku naszej Gwardii z Jeleniej Góry, do czasów Księstwa Warszawskiego. W Majdanie Zbydniowskim zaprezentowało się kilkadziesiąt oddziałów straży grobowych z całej Polski, ale publiczność mogła też podziwiać pokazy mażoretek i orkiestr dętych. Całe spotkanie odbyło się w iście braterskiej atmosferze.

Artykuł i foto: ks. Łukasz