Majówka Akcji Katolickiej w Krzeszowie

Święto majowe Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej w Krzeszowie - 7 maja 2017r.

Tradycyjnie  co roku  na początku maja Akcja Katolicka spotyka się w Krzeszowie, by Maryjnie i patriotycznie uczcić swoje święto. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną  pod przewodnictwem Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej  ks. prof. dr hab. Jana Klinkowskiego. Następnie w ogrodach sióstr Elżbietanek przy ognisku odbyło się spotkanie integracyjne. W tym czasie śpiewaliśmy pieśni Maryjne i patriotyczne. Na zakończenie spotkania wraz z obecnymi siostrami ks. Klinkowski poprowadził nabożeństwo majowe. W tym miejscu warto przytoczyć historię nabożeństw majowych.

"W Polsce nabożeństwa majowe przyjęły się od XIX w. i na tle: prawosławnej Rosji i luterańskich Niemiec, wkrótce stały się wyznacznikiem katolickiej polskości. Gdy w 1837 r. dotarły one do nas z Zachodniej Europy, bardzo szybko zaczęły się upowszechniać w wielu stronach kraju, choć jeszcze nieformalnie. Dopiero w 1852 r., po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne. Nabożeństwo to jest pochwalnym hymnem ku czci Bogarodzicy, w miesiącu Jej poświęconym, kiedy w Litanii Loretańskiej wysławiamy Ją przeróżnymi tytułami prosząc, by była dla nas wędrowców na ziemi, najlepszą Matką. Oczywiście ten kult maryjny w maju jest dodatkowo wzmocniony akcentami patriotycznymi wynikającymi z historycznego wydarzenia słynnej Konstytucji III Maja 1791 r. oraz innymi historycznymi momentami takimi, jak: obrona Klasztoru Jasnogórskiego przed Szwedami ze słynnymi ślubami Jana Kazimierza w 1656 r., czy Wielkie Jasnogórskie Śluby Narodu odprawiane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1956 r. Wszystkie te wydarzenia stanowiły newralgiczne momenty polskiej historii, które zaczęto z czasem kojarzyć z majowymi celebracjami liturgicznymi".

Artykuł i foto: Anna i Czesław Mysona