15 LAT Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia

15 - lecie Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego na Mszy św. o godz. 9.00 Gwardia MBM obchodziła 15 lecie powstania. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli zaproszeni goście: ks. dziekan Bogdan Żygadło z Bazyliki św. Erazma i Pankracego,  Wiceminister Edukacji - Marzena Machałek, Prezydent Miasta Jeleniej Góry - Marcin Zawiła, Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego - Wiesław Dzierzba oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej -  Zbigniew Ładziński.

Mszę św. koncelebrował ksiądz dziekan wraz z ks. proboszczem, ks. Łukaszem, Wojciechem i Henrykiem. Po uroczystej Eucharystii w sali domu parafialnego odbyło się spotkanie Gwardii wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi. Na tą okoliczność nie zabrakło "gwardyjskiego torta". Warto przypomnieć historię powstania tej "jedynej w obecnej chwili formacji wojskowej w Jeleniej Górze" jak wspomniał Pan Prezydent Marcin Zawiła, a ks. dziekan podsumował " w dobrych zawodach wystąpiłem, wiary ustrzegłem....".

A oto historia powstania.

Z inicjatywy proboszcza parafii ks. dr Józefa Steca w roku 2002 przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego utworzono oddział straży Grobu Pańskiego, który miał pełnić straż przy Bożym Grobie w okresie Triduum Paschalnego. Oddział liczył zaledwie kilku członków, którzy pełnili straż w wypożyczonym wówczas umundurowaniu. Miało to być jednorazowe przedsięwzięcie dla uzupełnienia scenografii Grobu Pańskiego. Zrealizowana inicjatywa spotkała się z wieloma pochwałami parafian jak i samych uczestników straży, którzy postanowili sformować stały oddział Straży Grobu Pańskiego pod nazwą Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia.

Mundury w których, dzisiaj występują gwardziści zostały uszyte z funduszy parafialnych oraz funduszy samych gwardzistów i są własnością parafii. Dzięki zaangażowaniu członków gwardii jak i pomocy parafian, w szczególności Zbigniewa Ładzińskiego i jego firmy, zostały wykonane repliki broni palnej, które dopełniają wystroju umundurowania.

Straże Grobu Bożego to jedna ze starszych, a zarazem piękniejszych tradycji wielkanocnych. Zwyczaj zaciągania honorowych wart imitujących rzymską straż zapoczątkowali Bożogrobcy. Mimo zmiennych kolei losu piękna i bogata tradycja zaciągania wart przy symbolicznym Grobie Chrystusa przetrwała do dziś.

Gwardia MBM kultywuje tę tradycję, bierze czynny udział w Ogólnopolskich Podkarpackich Paradach Straży Wielkanocnych, stała się częścią tej wspaniałej imprezy, która pozwoliła poznać wielu przyjaciół w zaprzyjaźnionych oddziałach Straży Grobowych z różnych miejscowości. Kilka oddziałów straży zaszczyciło Jelenią Górę swoją obecnością i pokazem musztry paradnej na Święcie Matki w naszej parafii.

Coroczny wyjazd na paradę jest dla naszej gwardii wielkim wyzwaniem do którego przygotowujemy się logistycznie i finansowo przez cały rok. Dzięki wsparciu Prezydenta i władz miasta Jeleniej Góry a przede wszystkim życzliwości parafian możemy reprezentować nasze miasto, parafię i cały region Dolnego Śląska na Ogólnopolskiej, Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych „ TURKI”. 30 kwietnia 2017 odbędzie się jubileuszowa XXV Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych – Grodzisko Dolne – 2017. Uczestnikami będzie również Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia, która w tym też roku obchodzi swój skromny jubileusz 15-lecia swej działalności. Stało się już tradycją, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca członkowie gwardii stają w mundurach podczas eucharystii, przy ołtarzu Chrystusowym, przed obliczem naszej Matki Bożej Miłosierdzia dziękując za łaski i prosząc o opiekę dla siebie i swoich Rodzin, a żadna z uroczystości parafialnych nie może się już bez Gwardii odbyć...

A może młodzież z naszej parafii lub miasta chciałaby zasilić ten jedyny oddział w mieście?

Artykuł i foto: Anna i Czesław Mysona, Jan Trusiński