Wyznanie wiary i ślubowanie pana Dariusza Baka - naszego parafianina

Dzięki temu wydarzeniu będzie możliwa niedługo uroczystość święceń diakonatu stałego.

Dwóch kandydatów do diakonatu stałego przeżywało w tym tygodniu w Bolesławcu u sióstr adoratorek rekolekcje przed swoimi święceniami. Te odbędą się 5 czerwca br. w legnickiej katedrze. Zanim jednak kandydaci staną przed biskupem, muszą zgodnie z prawem kanonicznym wyznać wiarę w prawdy i nauczanie głoszone przez Kościół oraz złożyć ślubowanie posłuszeństwa przełożonym. To właśnie dokonało się w czwartek 20 maja podczas nieszporów w kaplicy u sióstr adoratorek. Mężczyźni, Dariusz Bak z Jeleniej Góry oraz Wojciech Dąbrowski z Jawora, złożyli też tego dnia własnoręcznie podpisaną deklarację o swojej wolności w przyjęciu święceń w stopniu diakonatu.

- To jest zaciągnięcie konkretnego zobowiązania wobec Kościoła, wobec wspólnoty. Diakonat i prezbiterat są bowiem funkcjami diecezjalnymi, ci mężczyźni przyjmując święcenia przestają być osobami prywatnymi, a stają się osobami pełniącymi posługę publiczną. Będą też mieli prawo i obowiązek wypowiadać się w imieniu Kościoła - mówi ks. Tomasz Czernik, przewodniczący diecezjalnego zespołu ds. wdrożenia diakonatu stałego w diecezji legnickiej.

Dariusz Bak w rozmowie przed nieszporami mówi, że te rekolekcje były dla niego bardzo ważne.

- Pozwoliły mi odkryć pewne momenty w moim życiu, z których wagi nie zdawałem sobie sprawy. Z drugiej strony pozwoliły mi się wyciszyć, przygotować wewnętrznie przed czekającymi nas święceniami. W życiu małżeńskim i zawodowym nie zawsze jest możliwość takiego wyciszenia, skoncentrowania się na tym co najistotniejsze w tym momencie - mówi D. Bak.

Diakonat stały został wprowadzony w diecezji legnickiej 29 czerwca 2020 r. dekretem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Sprawami naboru i formacji kandydatów do tej posługi zajmuje się Zespół ds. wdrożenia diakonatu stałego w Diecezji Legnickiej, któremu przewodniczy ks. dr Tomasz Czernik. 

Tekst i zdjecia: Jędrzej Rams "Gość Niedzielny - Edycja legnicka" ( https://legnica.gosc.pl/doc/6870576.Boleslawiec-Wyznanie-wiary-i-slubowanie ).