Odpust na Śnieżce

Podczas gdy nad Kotliną Jeleniogórską wisiały gęste, deszczowe chmury, Karkonosze wraz z górującą nad nimi Śnieżką w promieniach słońca witały jak co roku pielgrzymów pragnących uczcić św. Wawrzyńca. To właśnie temu świętemu diakonowi i męczennikowi 10 sierpnia Kościół Katolicki oddaje cześć. Jest on między innymi patronem kaplicy znajdującej się na szczycie Śnieżki. Odpust na Śnieżce to także święto przewodników sudeckich. W tym roku uroczystej Eucharystii w intencji ludzi gór przewodniczył biskup Jan Vokál, biskup ordynariusz diecezji Hradec Králové. Obecni byli również biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup senior Stefan Cichy, kapłani z księdzem dziekanem Mieczysławem Bętkowskim i rzesze pielgrzymów. Zebranych powitał ks. proboszcz Zenon Stoń zaś na zakończenie uroczystości głos zabrał inicjator tych wieloletnich już uroczystości Jerzy Pokój. W uroczystościach wzięła udział również grupka naszych parafian wraz z ks. Łukaszem.

Artykuł: ks. Łukasz, foto: Czesław Mysona