Pielgrzymka Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej do Rumunii.

W dniach 21 – 29.08 2017r odbyła się pielgrzymka do Rumunii. W programie zwiedzania była piękna Bukowina i Mołdawia , bajkowa Transylwania oraz część Siedmiogrodu.

Historia tego kraju jest podobna do Polski. Ciągłe wojny , utrata niepodległości , podziały  trwały całe wieki. Dopiero po drugiej wojnie światowej powstało państwo Rumunia, a prawdziwą niepodległość w wyniku krwawej rewolucji uzyskała w 1989r. Kraj etnicznie zróżnicowany zamieszkujący przez narodowości: Rumunii,  Węgrzy, Romowie, Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie i Turcy.

Po długim przejeździe z Polski do Rumunii po drodze zatrzymaliśmy się na Słowacji w miejscowości Koszyce. Zobaczyliśmy centrum, katedrę i po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do miejscowości Satu Mare na nocleg. Niektórzy pielgrzymi zmęczeni podróżą udali się na spoczynek a grupka mająca jeszcze siły poszła zobaczyć miasteczko nocą. Po śniadaniu przejechaliśmy część wschodnią regionu Maramuresz do miejscowości Sapanta. Miejscowość znana z „ Wesołego cmentarza”. Bardzo kolorowe nagrobki, najczęściej przedstawiającego profesję zmarłego z jej atrybutami, a z tyłu pomnika krótki opis z życia zmarłego. W miejscowości Syhot Marmaroski zwiedziliśmy muzeum terroru komunistycznego i po przejeździe malowniczą trasą dotarliśmy na kolejny noclegów Campulung  Moldovenesc. Po śniadaniu zwiedzaliśmy Monaster Sucevita, zaliczany do najpiękniejszych w Europie oraz  klasztory Moldowita i Voronet. Spotkaliśmy się z Polonią zamieszkującą miejscowość Kaczyki. Polonia od prawie trzystu lat  zamieszkująca w tej miejscowości to osadnicy z Bochni i Wieliczki .  Tam też w kościele została odprawiona msza święta. Wieczorne spotkanie przy  akompaniamencie akordeonu i oczywiście śpiewach w języku polskim oraz przygotowanym przez dzieci krótkim przedstawieniu umiliło szarą rzeczywistość mieszkańców. Rano wyruszyliśmy w drogę urozmaiconą niesamowitymi serpentynami przez przełęcz Tihuta do Transylwanii. Odbyliśmy spacer po miejscowości Bistrica przyjechaliśmy na nocleg w agroturystyce w miejscowości Bazna. Tutaj też mieliśmy wieczór z przyśpiewkami i pokaz rumuńskich tańców folklorystycznych.  Kolejnym miastem średniowiecznym najlepiej zachowanym w tej części Europy to Sighisoara. Zobaczyliśmy Kościól na Wzgórzu, wieżę zegarową oraz dom , w którym na świat przyszedł hrabia Drakula.  Po południu zwiedzaliśmy miasto Sybin – największe miasto Transylwanii, Mały i Duży Rynek, Most Kłamców , zobaczyliśmy ślub w kościele katolickim a  niektóre osoby spotkały się z była naszą parafianką. W miejscowości Medias zobaczyliśmy kościół św. Małgorzaty. Wczesnym wieczorem odbyła się przejażdżka bryczkami ( takimi wozami cygańskimi) do zabytkowego będącego w ruinie kościoła. Po śniadaniu  przejechaliśmy do drugiego po Bukareszcie największego miasta Rumunii Cluj Napoca. Spacer po mieście w godzinach dopołudniowych zakończyliśmy mszą świętą a następnie udaliśmy się na nocleg do miejscowości Oradea. Po mszy św. i śniadaniu  udaliśmy się w stronę granicy węgierskiej do miejscowości Hajduszoboszlo.  miejscowość słynąca z największych term w Europie.  Po  kąpielach w  wodach zdrojowych i wypoczynku w godzinach popołudniowych udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.   Ponocnym przejeździe w godzinach rannych szczęśliwie przyjechaliśmy do Cieplic. Dziękując  w szczególności ks. Tomaszowi oraz ks. Ryszardowi  za opiekę duchową w każdym  dniu, Zosi prowadzącej godzinki, wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie liturgii ( czytania,  śpiew), prowadzącymi codziennie różaniec i wreszcie przewodnikowi  p. Jerzemu z Polski oraz przewodnikowi rumuńskiemu Falvio mamy nadzieję spotkać się na kolejnych szlakach pielgrzymkowych.

Artykuł i foto: Ania i Czesław Mysona